МАРІЯ ПРИМАЧЕНКО: ЧОРНОБИЛЬСЬКА СЕРІЯ
26 квітня – День пам’яті Чорнобильської трагедії.
26 квітня 2023 року відзначаються 37-і роковини аварії на Чорнобильській АЕС, яка стала найбільшою в історії катастрофою в ядерній енергетиці. Аварія забрала життя тисяч людей і завдала непоправної шкоди екології Європи.
Трагедії, яка, на жаль, не закінчилася у 1986 році, а продовжується і сьогодні під час російської агресії проти України. Картину Марії Примаченко "Квіти виросли коло четвертого блока" (1990), яку продали за пів мільйона доларів на потреби ЗСУ, передали на відповідальне зберігання Національному художньому музею України.
З 24 лютого по 31 березня Чорнобильська АЕС була захоплена російськими військами. Персонал станції знаходився в заручниках, військовослужбовців Нацгвардії захопили в полон і весь світ слідкував за перебігом подій, затамувавши подих. І нині ситуація на Чорнобильській АЕС залишається загрозливою, адже війна триває.
Події Чорнобильської катастрофи стали темою цілої серії творів народної художниці України Марії Примаченко: «Галочка літає свого хазяїна шукає», «Пам’яті Валерія Ходімчука», «Кочубарки». Великий меморіальний твір «Четвертий енергоблок» – це своєрідний пам’ятник ліквідаторам аварії, які загинули у 1986 році, або померли пізніше від хвороби.
Марія Примаченко «Четвертий енергоблок», 1988 р., з колекції НМУНДМ. |
«Отаким снився четвертий блок. По ньому будуть рости квіточки. А будуть нести діточки квіточки. Як пам’ятник буде навік коло нього. Будуть прилітати голубчики наші герої Спасли нас пішли від нас», – підписала картину Марія Примаченко, створену у 1988 році.
Картини, присвячені Чорнобильській трагедії промовисто розповідають про те, який біль відчувала художниця, яка безмежно любила рідну поліську природу, у якої вчилася і черпала натхнення. Саме тому Марія Оксентіївна відмовилась покидати рідне село Болотня, розташоване у 30-кілометровій зоні, продовжуючи малювати свої дивовижні картини.
До списку героїв, які рятували нас під час аварії на ЧАЕС і яким Марія Примаченко присвятила свої твори, хотілося б додати і тих працівників атомної станції, які героїчно працювали там в тяжкі дні російської окупації і продовжують це робити і зараз. Джерело
Немає коментарів:
Дописати коментар