четвер, 22 травня 2025 р.

Марко Кропивницький - письменник-ювіляр

10 (22) травня 1840 народився Марко Лукич Кропивницький, український драматург, актор, режисер, композитор, один із засновників українського професійного театру.

Найвідоміші драматичні твори:
  • "Дай серцю волю, заведе в неволю" (1873),
  • "Глитай, або ж Павук" (1882),
  • "Доки сонце зійде, роса очі виїсть" (1903),
  • "Дві сім'ї" (1895). 

Загалом написав понад 40 п'єс. Як режисер тяжів до синтезу слова, музики, пісні й танцю, започаткувавши традиції української класичної музично-драматичної вистави. Театр Кропивницького зумів стати у ряд кращих національних у Європі. Його колектив з успіхом гастролював Україною, Росією, Австро-Угорщиною, а також давав вистави у Варшаві, Мінську, Вільнюсі та Тбілісі. 

Зіграв більше як 500 ролей у творах українського, російського й західноєвропейського репертуару. У нього вчилися видатні діячі театрального мистецтва, зокрема Микола Садовський, Панас Саксаганський, Софія Тобілевич. Марко Кропивницький часто поступався своїм гонораром, приймав у себе діячів культури та дозволяв їм жити на своєму хуторі "Затишок". З ім’ям Кропивницького пов’язане перше прилюдне виконання присвяченої йому композитором Данилом Крижанівським пісні на слова Т. Г. Шевченка "Реве та стогне Дніпр широкий", це відбулося в Одесі 1892 року на вечорі пам’яті Кобзаря. Джерело

четвер, 15 травня 2025 р.

Міжнародний день сім’ї

Міжнародний день сім’ї  встановлений Генеральною Асамблеєю ООН у 1993 році і відзначається щорічно 15 травня (резолюція A/RES/47/237 від 20.09.1993 р.). Встановлення цього дня покликане звернути увагу громадськості різних країн на численні проблеми сім’ї. На думку Генерального секретаря ООН Кофі Аннана, коли зневажаються основні права однієї сім’ї - єдність всієї людської сім’ї, членами якої вони є, перебуває під загрозою.

День вишиванки

Для українця вишиванка – не просто одяг. Це щось дуже особливе: особисте, рідне, святе. Вишивка – як символ, який зберігає його коріння, ідентичність, розуміння себе. Це наша історія: міфологія, релігія, давнє мистецтво наших предків, душа нашого народу. Та більше того, у вишивці зашифровано наш генетичний код. Доброю традицією для українців усього світу стало відзначати у третій четвер травня День вишиванки.

понеділок, 12 травня 2025 р.

Іван Марчук - найвідоміший український художник сучасності

Сьогодні, 12 травня, виповнюється 89 років Івану Степановичу Марчуку, і все своє доросле життя він невпинно працював.

Іван Степанович Марчук — український живописець, засновник техніки пльонтанізму, народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Шевченка. Почесний академік Національної академії мистецтв України. Почесний громадянин Тернополя, Києва, Канева. 

неділя, 11 травня 2025 р.

Найдавніші книги світу

У світі існує безліч найстаріших книг, які мають величезне значення для розуміння минулого. Ці відомості, зібрані в найстаріших синопсисах, розкривають перед нами факти, які не тільки дивують, але й перевертають наше сприйняття історії.

четвер, 8 травня 2025 р.

День пам’яті та перемоги

8 травня Україна відзначає День пам’яті та перемоги, вшановуючи загиблих у Другій світовій війні 1939–1945 років.

Цей день встановлено Законом України у 2023 році на знак солідарності з Європою в пам’ятанні про ту страшну трагедію в історії людства.

вівторок, 6 травня 2025 р.

Віртуальний музей російської агресії

 В Україні створено Віртуальний музей російської агресії. Він розповідає про зникнення і викрадення людей, екологічні, воєнні та інші злочини, які скоювала Росія, починаючи з 2014 року.

У віртуальному музеї представлена експозиція про злочини в Криму, кейси з окупації Донбасу та повномасштабної збройної агресії Росії.

Музей доступний за посиланням

понеділок, 14 квітня 2025 р.

Незабаром Великдень. Писанкові коди.

Великдень, або Світле Христове Воскресіння – давнє й дуже шановане християнське свято.
Писанка – це не лише атрибут Великодня, а й важлива пам’ятка стародавності української культури, її ідентичності. Вона є символом нового життя, сонця, воскресіння, способом пізнання світу та оберегом. До Світлої Пасхи жінки виписували писанки. Я теж писала в цьому році писанки і брала участь у писанковому марафоні від майстрині Тетяни Коновал. ПИСАНКОВИЙ МАРАФОН - це серія онлайн майстер-класів в прямому ефірі напередодні Великодня. З робіт учасників зроблено фотоальбом, з яким ви можете познайомитися за посланням на Фейскук.
Про що розповідає писанка ви можете почитати тут

четвер, 10 квітня 2025 р.

Нові надходження : серії "Детективи з вусами"

До нашої шкільної бібліотеки нещодавно надійши нові книги з серії "Детективи з вусами". Представляю невеличку інформаційну стіну про ці книги та їх авторів італійських письменників Aлессандро Ґатті та Давіде Moрозінотто про пригоди дружніх котів у Парижі.

понеділок, 24 березня 2025 р.

Найдавніша книга на Землі

Однією з найдавніших книг на Землі вважається папірус Прісса. Ця книга була знайдена в одній з пірамід міста Фіви. Папірус датується періодом XII династії Середнього царства Стародавнього Єгипту (близько 1991-1783 до н. е.). Рукопис був виявлений ​​французьким сходознавцем Емілем Пріссом в 1856 році й з тих пір зберігається в Національній бібліотеці Франції в Парижі.

Цікаво, що тема папірусу Пріссом вельми актуальна й сьогодні. Текст є збіркою настанов щодо правил хорошого тону й поведінки у вищому світі, знання яких було необхідно для успішного просування щаблями ієрархії єгипетської бюрократії. Крім того, в ньому міститься і декілька моральних і етичних рекомендацій. За деякими даними, робота була написана в якості повчань батьків синам. Джерело


понеділок, 10 березня 2025 р.

97 церемонія вручення головної кінопремії світу — «‎Оскар-2025».

«Потік. Останній кіт на Землі» став найкращим анімаційним фільмом. Оскароносний мультфільм створили у безплатній програмі для 3D-моделювання (у безплатному 3D-редакторі Blender).

Назва: Течія (Потік)
Оригінальна назва: Flow (Straume)
Рік виконання: 2024
Жанр: Мультфільм, пригоди, фантастика, сімейний
Випущено: Бельгія, Латвія, Франція, arte France Cinema, Dream Well Studio, Sacrebleu Productions, Take Five
Режисер: Гінтс Зільбалодис

Відбувається глобальна повінь, і чорний кіт змушений шукати притулок у човні разом з іншими тваринами. Людей у ​​цьому світі немає, і вже дуже давно: збереглися лише залишки архітектури, і ті неабияк зарості. Котик живе в будинку, де до цього мешкав котячий скульптор - всюди різноманітні статуї кішок, і це не робить картинку радісніше. Втім, котик не тужить: полює, бігає від місцевих собак та спить на верхньому поверсі. 
Цікаве про створення мультфільму можна почитати за посиланням.

четвер, 6 березня 2025 р.

Письменник-ювіляр 2025 року

7 березня 1960 року народилася українська письменниця, авторка романів в жанрі "реальних історій" - Світлана Олегівна Талан. Деякі з романів представлені на слайді моєї презентаії. 

понеділок, 24 лютого 2025 р.

25 лютого відзначається День української жінки

25 лютого відзначається День української жінки, також відомий як День українки, на честь народження видатної української письменниці та громадської діячки Лесі Українки. Це свято стає символом вшанування її спадщини та вагомого внеску у розвиток українського суспільства.
Запрошую до складання пазлів!
№1

№2

неділя, 23 лютого 2025 р.

25 лютого річниця від дня народження легендарної української поетеси Лесі Українки

 Легендарна українська поетеса Леся Українка народилася 25 лютого 1871 року. За своє життя вона стала однією з найважливіших культурних діячок країни, а її творчий доробок став не лише національною гордістю, а й всесвітнім надбанням. 

   25 лютого відзначається 154-річниця з дня народження української письменниці Лесі Українки.
   Справжнє ім'я — Лариса Петрівна Косач, у шлюбі Косач-Квітка, українська письменниця, перекладачка та культурна діячка, співзасновниця літературного гуртка «Плеяда» та групи Українська соціал-демократія.
   У сучасній українській традиції входить до переліку найвідоміших жінок давньої та сучасної України. Народилася письменниця у 1871 році в Новоград-Волинському, Волинської губернії, Російської імперії.
   Писала в жанрах поезії, лірики, епосу, драми, прози, публіцистики, розвинула жанр драматичної поеми в українській літературі.
   Працювала в галузі фольклористики (наспівала 220 народних мелодій) і активно долучалася до процесів українського жіночого руху та національного відродження.
   Вікіпедія дає більш широку довідку про письменницю - Біографія Лесі Українки 

вівторок, 4 лютого 2025 р.

Незабаром Всевітній день читання вголос

Читання для розуму — те ж, що фізичні вправи для тіла.
Джозеф Аддісон

Любиш читати?
 А чи пробував читати вголос? Уже зовсім скоро, 5 лютого, у всьому світі відзначатимуть Всесвітній день читання вголос (World Read Aloud Day) – свято, яке нагадує про силу і магію слів, коли вони оживають через голос.

205 років від дня народження чеської поетеси, прозаїка, казкарки

Божена Немцова, іноді Нємцова (чеськ. Božena Němcová; 4 лютого 1820, Відень — 22 січня 1862, Прага) — чеська письменниця, поетеса, перекладачка, збирачка казок, редакторка та публіцистка.

понеділок, 3 лютого 2025 р.

Нові надходження : Меґан МакДоналд. Джуді Муді

До нашої шкільної бібліотеки нещодавно надійши нові книги з серії "Джуді Муді". Представляю невеличку інформаційну стіну про них та їх автора Меґан МакДоналд, англійську письменницю. 

четвер, 30 січня 2025 р.

95 років з дня народження Всеволода Нестайко

«... А коли я став по-справжньому дорослим,
мені страшенно захотілося повернутись назад у дитинство –
догратися, досміятися, добешкетувати...
Вихід був один - стати дитячим письменником.
Так я й зробив. І, пам’ятаючи своє невеселе дитинство,
я намагався писати якомога веселіше...» 
(Всеволод Нестайко)

30 січня 1930 року у Бердичеві народився Всеволод Нестайко, якому судилося стати одним із найпопулярніших у світі дитячих письменників. Його твори вирізняються яскравими персонажами, унікальним авторським гумором, захопливими подіями. За 55 років літературної діяльності він написав більше 30 повістей, романів і збірок оповідань, частина яких увійшла до золотого фонду дитячої літератури України.

неділя, 12 січня 2025 р.

Космічний геній

Український вчений, відомий конструктор ракет і космічних кораблів Сергій Корольов народився в Житомирі 12 січня 1907 року. Під його керівництвом було запущено першу міжконтинентальну балістичну ракету, перший штучний супутник Землі, здійснено перший політ та вихід людини в космос.

У 1938 році Корольова необґрунтовано репресували і засудили на тривалий термін ув’язнення. Спочатку відбував його на Колимі, а потім у Бутирській в'язниці. Його звільнили у 1944 році. З 1946 року і до кінця життя Корольов був головним конструктором балістичних ракет.

У межах пам’ятних заходів у Національному музеї космонавтики ім. С.П. Корольова відбулася виставка нових експонатів, які надійшли до фондів під час війни. Джерело

Корисні ресурси

Популярні публікації