четвер, 22 травня 2025 р.

Марко Кропивницький - письменник-ювіляр

10 (22) травня 1840 народився Марко Лукич Кропивницький, український драматург, актор, режисер, композитор, один із засновників українського професійного театру.

Найвідоміші драматичні твори:
  • "Дай серцю волю, заведе в неволю" (1873),
  • "Глитай, або ж Павук" (1882),
  • "Доки сонце зійде, роса очі виїсть" (1903),
  • "Дві сім'ї" (1895). 

Загалом написав понад 40 п'єс. Як режисер тяжів до синтезу слова, музики, пісні й танцю, започаткувавши традиції української класичної музично-драматичної вистави. Театр Кропивницького зумів стати у ряд кращих національних у Європі. Його колектив з успіхом гастролював Україною, Росією, Австро-Угорщиною, а також давав вистави у Варшаві, Мінську, Вільнюсі та Тбілісі. 

Зіграв більше як 500 ролей у творах українського, російського й західноєвропейського репертуару. У нього вчилися видатні діячі театрального мистецтва, зокрема Микола Садовський, Панас Саксаганський, Софія Тобілевич. Марко Кропивницький часто поступався своїм гонораром, приймав у себе діячів культури та дозволяв їм жити на своєму хуторі "Затишок". З ім’ям Кропивницького пов’язане перше прилюдне виконання присвяченої йому композитором Данилом Крижанівським пісні на слова Т. Г. Шевченка "Реве та стогне Дніпр широкий", це відбулося в Одесі 1892 року на вечорі пам’яті Кобзаря. Джерело

четвер, 15 травня 2025 р.

Міжнародний день сім’ї

Міжнародний день сім’ї  встановлений Генеральною Асамблеєю ООН у 1993 році і відзначається щорічно 15 травня (резолюція A/RES/47/237 від 20.09.1993 р.). Встановлення цього дня покликане звернути увагу громадськості різних країн на численні проблеми сім’ї. На думку Генерального секретаря ООН Кофі Аннана, коли зневажаються основні права однієї сім’ї - єдність всієї людської сім’ї, членами якої вони є, перебуває під загрозою.

День вишиванки

Для українця вишиванка – не просто одяг. Це щось дуже особливе: особисте, рідне, святе. Вишивка – як символ, який зберігає його коріння, ідентичність, розуміння себе. Це наша історія: міфологія, релігія, давнє мистецтво наших предків, душа нашого народу. Та більше того, у вишивці зашифровано наш генетичний код. Доброю традицією для українців усього світу стало відзначати у третій четвер травня День вишиванки.

понеділок, 12 травня 2025 р.

Іван Марчук - найвідоміший український художник сучасності

Сьогодні, 12 травня, виповнюється 89 років Івану Степановичу Марчуку, і все своє доросле життя він невпинно працював.

Іван Степанович Марчук — український живописець, засновник техніки пльонтанізму, народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Шевченка. Почесний академік Національної академії мистецтв України. Почесний громадянин Тернополя, Києва, Канева. 

неділя, 11 травня 2025 р.

Найдавніші книги світу

У світі існує безліч найстаріших книг, які мають величезне значення для розуміння минулого. Ці відомості, зібрані в найстаріших синопсисах, розкривають перед нами факти, які не тільки дивують, але й перевертають наше сприйняття історії.

четвер, 8 травня 2025 р.

День пам’яті та перемоги

8 травня Україна відзначає День пам’яті та перемоги, вшановуючи загиблих у Другій світовій війні 1939–1945 років.

Цей день встановлено Законом України у 2023 році на знак солідарності з Європою в пам’ятанні про ту страшну трагедію в історії людства.

вівторок, 6 травня 2025 р.

Віртуальний музей російської агресії

 В Україні створено Віртуальний музей російської агресії. Він розповідає про зникнення і викрадення людей, екологічні, воєнні та інші злочини, які скоювала Росія, починаючи з 2014 року.

У віртуальному музеї представлена експозиція про злочини в Криму, кейси з окупації Донбасу та повномасштабної збройної агресії Росії.

Музей доступний за посиланням

Корисні ресурси

Популярні публікації