середа, 30 вересня 2020 р.

Крилаті вислови про бібліотеку



Якщо ви хочете, щоб молодь тягнулася до знань, турбуйтеся про головні, найважливіші джерела духовної культури – бібліотеки.
В.Сухомлинський

Книги — морська глибина,
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
І. Франко

Книги — кораблі думки, які мандрують по хвилях часу і бережно несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління.
Ф. Бекон

Посредством книги я проживаю тысячу жизней, оставаясь самим собой.
К.С.Льюис

Хорошая книга – это подарок, завещанный автором человеческому роду.
Аддисон

…Незаперечним є факт, що можна прочитати всі книги Бри­танського Музею (якщо для цього вистачить всього життя) і все-таки залишитися зовсім неосвіченим у літературі, але якщо ви прочи­таєте десяток сторінок гарної книги буква за буквою, тобто з скрупульозністю, то ви до певного ступеню вже людина освічена. Головна відмінність освіченості від неуцтва (якщо взя­ти її інтелектуальну сторону) складається саме з цієї скрупульозності
Англійський вчений Джон Рескін

Читання – це співучасть у творчості.
Марина Цвєтаєва

Книжки збирають перлини людської думки і передають їх нащадкам.
Айбек

Багато читати про найрізноманітніші речі – це прекрасно.
Білл Гейтс

Якщо порівнювати інтелект з рослиною, то книги подібні бджолам, що переносять запліднюючий пилок одного розуму до іншого.
Д.Лоуелл

Читання для розуму – те ж саме, що фізичні вправи для тіла.
Д.Аддісон

Найкращі письменники – це совість людства.
Л.Фейербах

У світі мудрих думок: "Скільки можеш, сам себе виводь на чисту воду"
(Сенека)

"Скільки прощати братові моєму, який має гріх проти мене?"
(Ев. Мф. 18,21)

"Думай про добре - і думки визріють у добрі вчинки"
(Лев Толстой)

"Зло, як добро, має своїх героїв"
(Ларошфуко)

понеділок, 28 вересня 2020 р.

Педагог з великої літери

 


Василь Олександрович Сухомлинський – великий педагог, мудрий учитель, тадановитий письменник. У його палкому серці жила велика доброта та любов до всього світу. Він не лише навчав, а й прищеплював кожній дитині найкращі людські якості, виховував доброту, чуйність, людяність, патріотизм, любов до батьків, до людей і до рідної землі.

Читати про Василя Сухомлинського 

неділя, 20 вересня 2020 р.

Дара Корній - письменниця-ювіляр-2020

Львівська письменниця Дара Корній. 


Без псевдоніму – Мирослава Замойська. Це – авторкиня таких книг "Гонихмарник", "Тому, що ти є", "Зворотній бік світла", "Зірка для тебе", а також численних дитячих творів, відомих загалу із журналів "Ангелятко", "Ангеляткова наука", "Крилаті", "Однокласник", журналістка, мистецький критик і просто тендітна, мудра львів'янка, якій не байдужа українська мова та українці. Приємно, що письменниця почала роботу над першою книгою, аби її донька могла читати українською.

Читаймо разом!

Віртуальна книжкова виставка сучасної художньої літератури для підлітків
"Читати модно, престижно, корисно!"



субота, 19 вересня 2020 р.

Оксана Забужко - письменниця-ювіляр-2020


Оксана Забужковидатна українська письменниця, філософиня. Лауреатка Шевченківської премії (2019), а також численних нагород: фундації Антоновичів (2008), ордена княгині Ольги (2009), Angelus (2013). З її ім’ям пов’язують вихід сучасної української літератури на світову арену. Перекладена 20 мовами світу. 

Джерело


Найвідоміша українська письменниця, поет, публіцист, літературознавець і громадський діяч Оксана Забужко сьогодні святкує 60-річчя.


19 вересня виповнюється 60 років українській письменниці Оксані Забужко. Народилася вона в місті Луцьку, у шістдесятницькій родині з давніми історичними традиціями. Писати вірші Забужко почала, за її словами, «з дописемного віку».

Дебютувала з віршами в періодиці у дев’ять років. Тривалий час вона працювала викладачем. Причому лекції з естетики кандидат філософських наук Оксана Забужко читала не тільки київським студентам, а й їх колегам з всесвітньо відомих університетів: Гарвардського, Йельського, Колумбійського. Оксана Забужко – одна з небагатьох українських письменників, які живуть на гонорари від написаних книг. Хоча, значна частка доходу – все ж від книг, виданих за кордоном.

Широку популярність її принесла опублікована в 1996 році книга «Польові дослідження українського сексу». Її робота «Музей покинутих секретів» (2009), віднесено до списку 20 найкращих романів століття.

Твори письменниці перекладені понад 20 мовами, окремими книжками виходили в Австрії, Болгарії, Італії, Ірані, Нідерландах, Німеччині, Польщі, Росії, Румунії, Сербії, США, Угорщині, Франції, Хорватії, Чехії, Швеції. Поезії Забужко покладені на музику багатьма українськими та зарубіжними композиторами.

Серед її літературних нагород – премії Фонду ім. Гелен Щербань-Лапіка (США, 1996), Фундації Ковалевих (1997), Фонду Рокфеллера (1998), Департаменту культури м. Мюнхена (1999), Фундації Ледіґ-Ровольт (2001), Департаменту культури м. Ґрац (2002). Відзнака »Золотий письменник України» (2012), Національна премія України імені Тараса Шевченка (2019), цьогоріч Забужко отримала премію «Women In Arts».
Повний текст читайте далі

вівторок, 8 вересня 2020 р.

Символіка квітів

 Викторина "В мире цветов".

Квіти у давні часи мали ритуальну значимість, що і зараз згадується в обрядах, особливо в родинних. Напр., весільні короваї прикрашались кетягами калини, горщичок з кашею на хрестинах - ритуальним букетиком - "квіткою", що складався з трав, гілочок калини, колосся тощо. 

У практиці ритуального використання квітів знаходимо сліди найдавніших вірувань, пов'язаних з культом Великої богині - уособленням життя, землі й плодючості. Цей культ пізніше знаходив вияв у пошануванні давньоруських берегинь, рожениць, Мокоші. Наявність культу Великої богині, за археологічними даними, простежується на Середньому Подніпров'ї аж до періоду розквіту Київської Русі. Є відомості, що у слов'ян богиня плодючості і життя Жива /Сіва/ зображувалась в образі жінки з квітами в руках. У трансформованому вигляді цей образ зберігся на старовинних вишивках, в українському мистецтві дерев'яного різьблення. У Х-ХІІ ст. образ Великої богині у пишному оточенні квітів, звірів і птахів зникає як культ, залишившись у родильній обрядовості та у повір'ях.

 Вагоме символічне значення мали васильки /див. Васильки/, мак /див. Мак/, рута-м'ята, мальва, конвалія, бузок, півонії /див. Ботанічна символіка/. Поціновувалися як обереги полин і петрушка - від русалок на русалчин Великдень; м'ята, любисток, татарське зілля, якими прикрашали хати на Трійцю, хрест із пахучих трав на покуті - охорона від злих сил; пахуча трава, освячена на Маковея, - захист від "вроків", "навіювання" тощо. 

Що стосується певних квітів, то здавна на Україні калина вважалася символом любові, щастя, краси, багатства, здоров'я, символом зв'язку з потойбічним життям. Так, на весіллях калиною оздоблюють коровай та гільце, вбрання нареченої, щоб підкреслити її чистоту, дівочу невинність, а також одяг молодого та весільні вінки. На хрестини калину затикали у калачі, шишки для кумів, клали в першу купіль дитини. Дівчата садили цей кущ і на могилах коханих. Перед розлукою або ж освідченням у коханні теж дарували кетяг калини /див. Калина/.

Схожа й символіка барвінку. Його клали біля новонародженого. На весіллі гільце і коровай оздоблювали барвінком, а за невинність молодої батьків вшановували, виставляючи на хаті вінок з барвінком та калиною /див. Барвінок/.

У багатьох європейських народів барвінок був першим вісником весни - неначебто переможцем зими. Крім того, його шкірясті блискучі листочки не гинуть взимку від холоду, зберігаючись під снігом. Тому він став символом життєстійкості, нев'янучості. Існувало повір'я, що посаджений в саду барвінок приносить щастя, а поміщений в букет - незмінне кохання. Тому барвінок саджають на могили дорогих людей як знак вічної любові і спогадів. Із нього плетуть вінки і кладуть у голови померлих.

Збереглись у традиціях і пізніші нашарування символіки квітів, що побутували серед нашого народу. Наприклад, подарований букетик волошок говорить про скромність і ніжність, квітучий барвінок - про освідчення в коханні; білий бузок - натяк на скромність, листок папороті символізує довір'я; червоні садові маки означають красу і вірність, молодість, польові ж маки натякають на глупоту; лілові фіалки засвідчують невтішну тугу за померлим, фіалки ж інших кольорів утверджують радість, веселощі; квітка едельвейса - символ кохання і мужності, вірності і патріотизму.

Якщо говорити про кольорову гаму при складанні букету, то й тут існують деякі правила: поєднання червоного та блакитного кольорів символізує вірність і кохання, жовтий колір означає невірність, розлуку, а у поєднанні з червоним - недовір'я, білими квітами підкреслюють вірність, а у поєднанні з червоними - нагороду і повагу; пурпурові і зелені кольори означають мудрість, обережність і пересторогу. Отже, даруючи букет, треба знати, які підбирати квіти до певної нагоди. Дівчині дарують квіти з напіврозпущеними бутонами, що підкреслює чистоту і щирість. Дарувати заміжній жінці червоні квіти нетактовно, бо вони означають готовність віддати їй своє серце. Чоловікам дарують, як правило, гвоздики, гладіолуси і хризантеми.

В. Куйбіда.

Джерело

четвер, 3 вересня 2020 р.

Повчання Володимира Мономаха

ВОЛОДИМИР МОНОМАХ
Політичний і моральний заповіт Володимира Мономаха

Князь Володимир Всеволодович Мономах (1053-1125) - політичний лідер Київської Русі, освічений державних, дипломат і письменник. Мати Володимира - дочка візантійського імператора Костянтина Мономаха, тому Мономахом називали і її сина. Володимир Мономах спочатку князював у Чернігові, потім - у Переяславі, а з 1113 року - в Києві. Його зовнішня політика була спрямована в основному на боротьбу з половцями та їхнім незмінним союзником князем Олегом Святославичем. Останнього автор "Слова о полку Ігоревім" назвав Олегом Гориславичем. У своїй внутрішній політиці та державній ідеології Володимир Мономах культивував ідею єдності Руської землі, намагаючись запобігти розпадові Русі на ряд самостійних князівств. Водночас він дотримувався принципу, що кожен князь повинен успадковувати володіння свого батька. Володимир Мономах організовував князівські з їзди, підтримував культ святих братів Бориса і Гліба.
Ідеологічні орієнтири політики Володимира Мономаха відображено і в його "Повчанні". Князь утверджує тут культивований ним принцип успадкування князівського престолу. Сам Володимир набув київський престол, порушивши принцип старшинства, тому він закликав своїх нащадків надалі свято дотримуватися цього принципу, вбачаючи у ньому запоруку єдності та стабільності держави. Володимир, послуговуючись прикладами своїх великих попередників - Володимира Святославича, Ярослава Мудрого і власним, змальовує образ ідеального правителя. Спостерігається вплив "Ізборника Святослава" 1076 року. Ідеальний християнський правитель Володимира Мономаха - це не традиційний візантійський тип монарха, повноваження якого даровані йому Богом. Це - оригінальний і неповторний образ саме руського правителя, такого князя, який, на переконання автора "Повчання", потрібен Руській державі та її народові. Володимир Мономах звертається не тільки до своїх синів, а й до всіх руських князів, закликаючи їх завжди пам 'ятати про високі обоє 'язки влади, про її відповідальність за долю Русі та її народу. Звеличення образу князя основується на біблійній ідеології, котра підтримувала становище князів.
Повага до дружини і воїнської справи

вівторок, 1 вересня 2020 р.

Первый звонок в ЗЗОШ №32

 Дорогие друзья, читатели моего блога!

Поздравляю вас с Днем Знаний! 
Желаю набраться терпения, сил, смелости и упорства 
для новых открытий, для новых побед и достижений, 
для новых знаний и стремлений. 
Желаю весело и легко учиться, а также успевать 
во всех сферах своей жизнедеятельности. 
Удачи, хорошего настроения, бодрости 
и позитива на весь этот учебный год!


Корисні ресурси

Популярні публікації